Zagłębiowski Szpital Kliniczny realizuje kompleksową transformację podejścia do leczenia onkologicznego. Dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy, rozszerzeniu współpracy z wiodącymi ośrodkami oraz nowemu modelowi opieki skoncentrowanemu na potrzebach pacjenta – zarówno medycznych, jak i psychospołecznych – placówka chce skuteczniej odpowiadać na wyzwania współczesnej onkologii. Szczególną uwagę poświęcono poprawie jakości leczenia seniorek z wielochorobowością i zespołem kruchości.
Rekordowe środki, realna zmiana
Szpital pozyskał ponad 58 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Środki zostaną przeznaczone na przebudowę Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Ginekologii Onkologicznej. Modernizacja obejmie również blok operacyjny i centralną sterylizatornię.
Transformacja obejmuje nie tylko inwestycje budowlane, ale też zmianę podejścia do pacjenta. Szpital rozpoczął współpracę z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach – placówką najwyższego poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej. Współpraca obejmuje wspólne konsylia oraz dostęp do radio- i chemioterapii.
– Wybór był oczywisty – to najwyżej oceniany przez pacjentów ośrodek onkologiczny
w województwie śląskim i drugi w ogólnopolskim rankingu Onkofundacji Alivia – wyjaśnia dr Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Działalności Klinicznej.
Drugim ważnym partnerem jest Szpital Mazovia w Częstochowie, specjalizujący się w innowacyjnym leczeniu schorzeń urologicznych i onkourologicznych. Dzięki tej współpracy pacjenci z nowotworami układu moczowo-płciowego zyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.
Mindfulness dla personelu – uważność w służbie lepszej opieki
Integralną częścią projektu są treningi uważności (mindfulness) dla zespołu medycznego – zwłaszcza oddziału ginekologii onkologicznej. Szpital chce wyposażyć lekarzy i pielęgniarki w narzędzia do radzenia sobie ze stresem, zarządzania emocjami i prowadzenia empatycznej komunikacji z pacjentkami, szczególnie w podeszłym wieku.
– Naszym celem jest poprawa jakości opieki nad seniorkami z wielochorobowością i zespołem kruchości, ponieważ ich leczenie wymaga szczególnej uwagi – nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym – tłumaczy prof. Łukasz Wicherek, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego. – Dzięki szkoleniu z uważności uczymy się, jak być bardziej obecnymi w kontakcie z pacjentkami i jak lepiej reagować na ich potrzeby.
Badania pokazują, że pacjentki w podeszłym wieku często doświadczają leku i dezorientacji w procesie leczenia. Choroba nowotworowa, w połączeniu z innymi schorzeniami i zespołem kruchości, stanowi dla nich olbrzymie obciążenie. Tymczasem personel medyczny, pracujący pod presją czasu, nie zawsze ma możliwość skupienia się na indywidualnych potrzebach pacjentek. Z pomocą przychodzi praktyka mindfulness, która jest coraz częściej wdrażana w placówkach medycznych na całym świecie jako narzędzie wspierające personel w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu oraz sposób poprawy jakości opieki nad pacjentami.
– Mindfulness może stanowić brakujące ogniwo łączące medycynę opartą na dowodach naukowych z podejściem do opieki, które uwzględnia punkt widzenia pacjenta.
W przypadku starszych kobiet to niezmiernie ważne, bo ich potrzeby są inne – nie tylko leczymy raka, ale też pomagamy im poradzić sobie z codziennym życiem – tłumaczy prof. Wicherek.
W szpitalach, gdzie wdrożono programy mindfulness, lekarze i pielęgniarki uczą się świadomej obecności – wsłuchiwania się nie tylko w potrzeby pacjenta, ale i we własne myśli, emocje i sygnały płynące z ciała. Służy to tworzeniu więzi w zespole oraz budowaniu wielopoziomowej współpracy na linii medyk–pacjent. To model pacjentocentryczny, w którym chory jest traktowany jako aktywny partner procesu leczenia, a nie jedynie odbiorca usług medycznych.
– Podczas pandemii stworzyliśmy w szpitalu oddział covidowy „z ludzką twarzą”, w którym pacjent obok wysokiej jakości opieki medycznej, mógł liczyć także na zaspokojenie potrzeb psychospołecznych, takich jak poczucie bezpieczeństwa czy kontakt z drugim człowiekiem, który ze względu na pandemię został znacząco utrudniony i ograniczony. Dziś kontynuujemy ten kierunek – wprowadzając treningi uważności dla personelu, by wspierać ich dobrostan i jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentek. To właśnie taki sposób myślenia o sposobie polepszania opieki medycznej chcemy rozwijać w naszym szpitalu – mówi dr Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Działalności Klinicznej.