Mamy przyjemność ogłosić, że do naszego zespołu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Ginekologii Onkologicznej dołączył prof. dr hab. n. med. Łukasz Wicherek, który objął stanowisko kierownika oddziału.
Prof. Łukasz Wicherek to ekspert w dziedzinie leczenia operacyjnego w onkologii ginekologicznej. Jego doświadczenie kliniczne i dorobek naukowy w leczeniu nowotworów wywodzących się z kobiecych narządów płciowych stanowi gwarancję dalszego rozwoju oddziału w zakresie leczenia chirurgicznego pierwotnych i wtórnych nowotworów złośliwych.
Obecność Profesora to nie tylko wzmocnienie naszego zespołu, ale także początek nowego etapu dla Oddziału Ginekologii Onkologicznej, który w niedalekiej przyszłości będzie zajmował się także leczeniem chorych z przetrwałą chorobą nowotworową i leczeniem paliatywnym. Naszym celem jest umocnienie pozycji Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego, jako jednego z wiodących ośrodków w zakresie leczenia nowotworów złośliwych, w którym pacjentki mogą liczyć na kompleksową opiekę na najwyższym poziomie, opartą na wiedzy, doświadczeniu i trosce o ich zdrowie.
Profesor Łukasz Wicherek jest absolwentem UJ CM w Krakowie i SGH w Warszawie. Posiada specjalizacje lekarskie z dziedziny: położnictwa i ginekologii, immunologii klinicznej i ginekologii onkologicznej.
Ma 25-letnie doświadczenie kliniczne w chirurgii cytoredukcyjnej i leczeniu chorych na raka jajnika i raka szyjki macicy. W roku 2013 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Dotychczas kierował Katedrą i Kliniką Onkologii, Radioterapii i Ginekologii Onkologicznej w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i Oddziałem Klinicznym Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka w Bydgoszczy, a następnie II Kliniką Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.
Posiada bogate doświadczenie w kształceniu lekarzy. W pracy dba o rozwój pracowników, wspiera wzrost ich samodzielności, doświadczenia zawodowego i umiejętności operacyjnych.
Jest współautorem i redaktorem podręcznika Ginekologia Onkologiczna, który został wydany przez PZWL w 2018 roku, podręcznik został włączony do podstawy programowej specjalizacji w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
Był dyrektorem ds. medycznych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i dyrektorem Szpitala Inflancka w Warszawie. Był odpowiedzialny w tych podmiotach za wprowadzenie zmian organizacyjnych polegających na zwiększeniu dostępność do oferowanych świadczeń medycznych, tak by system ochrony zdrowia uwzględniał wartość dla pacjenta.
Był głównym autorem teoretycznych założeń funkcjonowania innowacyjnego szpitala zajmującego się opieką ginekologiczną i położniczą. Koncepcja ta polegała na organizacji opieki ginekologicznej, w ten sposób by elastycznie dostosowywać struktury szpitala do zmieniających się potrzeb i różnego indywidualnego postrzegania zdrowia przez same kobiet.
W najbliższych dniach przedstawimy zespół Pana Profesora oraz kierunki rozwoju oddziału pod jego kierownictwem.